Eğitim Programı S2ELP Nedir ?

 

Günümüzde artık İngilizce öğrenmek için çoğumuzun ne zamanı ne de sabrı kaldı! Yoğun iş temposunda İngilizce kurslarına servet harcayıp iki kelimeyi bir araya getiremeden kursları bitirmedik mi? Derslerden çoğu zaman hiçbir şey anlamadan çıkmadık mı? Yıllardır aynı klasik metotlarla aynı şeyler anlatılmak istenip sonuç hep hüsran olmadı mı? Boşu boşuna hem zaman hem de emeğimiz İngilizce konuşacağız diye yıllardır harcanmadı mı? Kaç tane İngiliz’i konuşurken anlayabildik ki!
İşte size yepyeni bir yaklaşım sunuyoruz. İngilizce öğrenmek hiç bu kadar kolay ve zevkli olmamıştı.

Sistematik Yaratıcı Hızlandırılmış İngilizce Öğrenim Programı®, S2ELP, (Systematic Imaginary Intense English Learning Program) özel teknik ve metotlarla İngilizceyi öğrenciye en hızlı şekilde öğretmeyi amaçlayan ve İngilizce öğrenimini eğlenceli bir hale getiren özel geliştirilmiş bir programdır. Bu program konuşma ağırlıklı olup öğrenciyi İngilizce düşünmeye maruz bırakmayı amaçlar. Bu programın genel özellikleri;

Konular özel sembol ve işaretlerle sıkıcı dilbilgisi terimlerini kullanmadan öğrencinin anlayabileceği en kolay şekilde anlatılmaktadır. Anlaşılması uzun süren konular kısa bir sürede öğrenci tarafından anlaşılır ve öğrenciler öğrendiklerini pratik yapma imkanı bulur. 
Konular ayrı ayrı değil iç içe geçerek birbirine bağlı olarak anlatılmaktadır. Bu nedenle tüm derslerin aksatılmadan izlenmesi gerekmektedir. 
Her dersin (Level) sonunda o ana kadar işlenmiş tüm konuların tekrarı yapılır. Bu tekrarlar hem yazılı hem de sözlüdür. Böylece öğrenilen tüm bilgiler daha iyi kavranmış olur.
Öğrencinin ana dili kullanılarak özel hazırlanmış çeviriler yapılır. Yapılan çevirilerle öğrenci günlük hayatta kendi dilinde kullandığı kalıpları İngilizce olarak söylemeye hazır hale getirilir. Önce konuş sonra yaz mantığı uygulanır.
İkinci aşamada öğrenci artık İngilizce konuşmaya, düşünmeye ve anlamaya hazırdır. Bu aşamada (20.Level'dan sonra) öğrenciye kolaydan zora doğru S2ELP için hazırlanmış sorular İngilizce olarak arka arkaya sorulur. Sadece öğrencinin takıldığı sorularda anlatılmak istenen dil bilgisi konusu tekrar S2ELP öğretim teknikleriyle anlatılarak kolayca anlaşılması sağlanır ve tekrar tekrar aynı soru sorulur. Öğrenci sıkıcı olan dil bilgisi konularını ona sorulan soruların içinde anlar ve hemen uygulama fırsatı bulur. Örneğin öğrenciye "Have you ever been to London?" (Sen hiç Londra’da bulundun mu?) sorusu sorulur ve öğrencinin bu soruya ''Yes, I have.'' (Evet, bulundum.) ya da ''No, I haven't.'' (Hayır, bulunmadım.) şeklinde cevap vermesi beklenir. Eğer öğrenci bu soruya cevap veremezse bu kalıbın anlaşılmadığı anlamına gelir ve kısa bir hatırlatmadan sonra aynı kalıpta farklı sorular sorularak öğrencinin o konuya hakim olması sağlanır.
Üçüncü aşamada (30. Level'dan sonra) öğrenciye İngilizce cümleler verilir ve öğrencinin bu cümleleri soru haline dönüştürmesi istenir. Yani öğrenci öyle bir soru sormalıdır ki cevabı ona söylenen cümle olsun. Örneğin öğrenciye; "Her name is Linda." (Onun adı Linda.) diye bir cümle söylendiğinde, öğrencinin bu cümleye uygun bir soru sorması beklenir yani "What is her name?" (Onun adı nedir?) demesi beklenilir ya da cevabı bu olabilecek her soru doğru kabul edilir. İşte burada öğrencinin yaratıcı olması beklenilir ki programın adının "Yaratıcı" olması da buradan gelir. Daha zor bir örnek olarak, mesela, öğrenciye "I was watching TV when you came last night." (Dün gece sen geldiğinde televizyon izliyordum.) diye bir cümle verilir ve öğrencinin bu cümleyi soruya dönüştürmesi beklenir. Yani öğrenci öyle bir soru sormalıdır ki sorunun muhtemel cevabı o cümle olabilsin. Bunu yaparken de yaratıcılığını kullanması gerekmektedir ki bu da onu İngilizce düşünmeye maruz bırakır. Öğrenci; "What were you doing when I came last night?" (Dün gece geldiğimde ne yapıyordun?) diye sorabilir ya da "Why didn't you see me when I came last night?" (Dün gece geldiğimde neden beni görmedin?) şeklinde bir soru da sorabilir. Bu tamamen öğrencinin İngilizce'ye olan hakimiyeti ile paraleldir ve hakimiyeti fazla olan daha fazla yaratıcı olacaktır. Tabiki bu aşamalara gelmek özel bir çalışma ve gayretin sonucudur. Bu programın hazırladığı binlerce soru cevaplanır ve binlerce cevap öğrenci tarafından soruya dönüştürülür. Ana dili İngilizce olan öğretmenler tarafından sorulan bu sorularla da öğrenci aksan kirliliğinden de arındırılmış olur. Bu program İngiliz İngilizcesi ile hazırlanmıştır.